PİVOT

Dünyanın birçok yerinde geniş tarım alanlarının en ekonomik ve yüksek performansla sulanması amacıyla oluşturulan bu sistemler yıllar içinde farklı arazi ve iklim koşullarındaki birçok bitkinin sulanması ile kabul görmüştür.

 

Tamamen galvanizli çelik borular ve çelik konstrüksiyondan oluşan sistem, betonarme platform üzerinde dairesel dönüş yaparak el değmeden otomatik olarak sulama yapmaktadır.

 

Center Pivot Sulama Makinaları %15’e varan eğimlerde çalışabilmektedir. Center Pivot Sulama Sistemlerinde su kullanım verimliliği %90-95’e ulaşmaktadır.

 

Center Pivot Sulama Makinaları 34-65 metre arası kulelerden oluşmaktadır. Sistemler ile binlerce dönüm arazi el değmeden otomatik olarak sulanabilmektedir. Sistemler 34 metreden başlayıp 1300 metrelik bir yarıçapa ulaşabilir. (Tek bir makine ile yaklaşık 530 hektara kadar sulama yapılabilmektedir.)

LİNEER

Lineer sulama sistemleri, ince ve uzun dikdörtgen tarlaların düz hareket ederek sulanması için geliştirilmiş sistemlerdir. Sistemin çalışması için makine bir hat boyunca su alır ve lineer hareket ederek sulama yapar. Makineler %4-5’e varan eğimlerde rahatlıkla çalışabilmektedir. Sistemlerin boyları 1000 metreye kadar çıkabilmektedir.


Lineer Sulama Makinaları %85-95’e varan sulama verimi sağlayabilmektedir. Lineer Sulama Makinaları arazinin %98’e kadarını sulayarak sulu alan bırakmaz. Sistemler ile tek merkezden gübreleme yapılabilmektedir.