Enter your keyword

BASINDA BİZ

ATLANTIS offers Center Pivot and Linear Irrigation Systems

ATLANTIS, operating in the fields of Landscape Arrangement areas, agricultural areas and Golf sites, commenced its activities at Istanbul in 1998. It is ongoing with its such activities, at Istanbul in 1998. Manufacturing and installation of agricultural irrigation system, drip irrigation systems, landscape (recreational) irrigation systems, grass cutting/maintenance equipment, snw-thowers, pumps/booster pump system constitute the principal activites of company.

Atlantis manufactures Agricultural Irrigation System (Center Pivot and Lineer Irrigation System) in its own factory in Turkey. These modarn systems will help producers/farmers irrigating their fields to save money, time and labor costs. Today, the Republic of Turkey Ziraat Bank is supporting Agricultural Irrigation System (dripping/sprinkling irrigation), which the bank about these systems. Consequently, when producers/farmers buy Center Pivot or Linear Irrigation System, they will benefit from payment advantages.

Wheat, barley, alfaalfa, potato, cotton, onion,sugar beet, melon, water melon, short fruits-trees and other many of plant will be irrigated by Center Pivot and Linear Irrigation systems. Many countries use these systems with maximum efficiency. Center Pivot and Linear Irrigation system have 25-30 years lifetime.

The fields where these system will be installed will be analyzed by agricultural engineers from Atlantis in order to determine technical details and others specifications. Subsequently, an experienced team prepares a project for the area. The type of crop and soil, the guographical features of the area, and the specific needs of producers/farmers are determined and the installation costs of the system set. Experienced expert technicians from Atlantis ensure a 24/7 after sales services in Turkey.

Hem ucuz, Hem Kaliteli

Tarımsal sulama sistemleri alanında uzmanlaşan ATLANTİS şirketi geliştirdiği ürünlerle üreticilerin para, iş gücü ve zamandan tasarruf etmelerine yardımcı oluyor. Atlantis Center Pivot ve Lineer Sulama Sistemleri sayesinde binlerce dönüm tarım alanını el değmeden otomatik olarak sulanabiliyor. Atlantis’in satış sonrası eğitim alanında yurtdışında eğitimalmış teknisyen kadrosu, Türkiye’nin her noktasına 7 gün 24 saat kesintisiz teknik destek veriyor.

Kuraklığa Türk Çözümü

Bir Türk firması, CENTER PİVOT ve LİNEER SULAMA SİSTEMLERİNİ yabancı bir şirketten daha ucuza ve aynı kalitede üretmeyi başardı. Tarımsal sulama sistemleri üzerinde uzmanlaşanATLANTİS firmasıınn yeni ürünleri sayesinde üreticiler, binlerce dönüm taırm alanını el değmeden otomatik olarak sulama imkanına kavuşt. Ayrıca bu sistemleresulama uygulamasının yanı sıra gübreleme ve ilaçlama uygulamaları da yapmak mümkün.

Sulamada, yabancıyla rekabet ediyor…

Tarımsal sulama sistemleri üzerinde uzmanlaşan Atlantis firması, Center Pivot ve Lineer Sulama Sistemlerini yabancı bir şirketten daha ucuza ve aynı kalitede üretmeyi başardı. Firmanın ürettiği “CENTER PİVOT” ve “LİNEER SULAMA SİSTEMİ” ile binlerce dönüm tarım alanı el değmeden, otomatik olarak sulanabiliyor. Ayrıca bu sistemlerle sulama uygulamasının yanısıra gübreleme ve ilaçlama uygulamalarıda yapılabiliyor. Firma, tarımı gelişmiş ülkelerde sulanan arazilerde, yüzde 50 oranına ulaşan bu sulama sistemlerini, bizzat kuruyor ve çalıştırıyor. Büyük çoğunluğu mühendislerden, teknik ve meslek lisesi mezunlarından oluşan ekip, üreticilerle kendi arazilerinde bir araya gelip, arazi yapılarını ve ürün özeliklerini inceliyor. Özel ihtiyaçlar tespit ediliyor ve sistem kuruluyor.

Tarıma Tasarruflu Su İçin Yeni Teknoloji

Küresel ısınmaya bir önlemde Türkiye’den geldi. Atlantis Mühendisliğin ürettiği tarımsal sulama sistemleri sayesinde çiftçi, suda tasarruf edecek.

Küresel ısınmanın bir sonucu suyu istikrarlı kullanma endişesinden yola çıkan Atlantis Mühendislik Şirketi, Türkiye’de ilk kez üretilen Center Pivot ve Lineer Sulama Sistemleri sayesinde tarımda kullanılan su miktarından tasarruf etmeyi ve çiftçinin verimini arttırmayı amaçlıyor. Diğer sulama yöntemlerinde bitkiye ihtiyacından fazla su uygulaması nedeniyle hem bitkinin üretim veriminin düştüğünü, hemde gereğinden fazla su kullanılarak Türkiye’nin doğal su kaynaklarının yok olmasına zemin hazırlandığını belirten Atlantis Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel ARAL şöyle konuştu: “Bizim ürettiğimiz sulama sistemleri sayesinde ülkemiz çiftçileri, kaynaklarını en az seviyede kullanarak iş gücü, zaman ve en önemlisi küresel ısınma sayesinde su kaynaklarının giderek azaldığı şu günlerde sudan tasarruf edecektir.” Bu sistemlerin yerle malı olduğunu ve en az ithal ürünler kadar kaliteli olduğuna değinen ARAL, “arazinin boyutu ne olursa olsun, çoğunluğu ziraat mühendisleri nden, teknik ve meslek lisesi mezunlarından oluşan ve yurtdışından gelen uzmanlar tarafından eğitim almış kadromuzla çiftçilerin gereksinimine, ürün ve toprak yapısına göre uygun sistem belirlenerek çalışılmaktadır.” diye konuştu.

Boşa Sulama Yok

Aral, geçmişte uygulanan sulama yöntemlerinin arazilere homojen su uygulamaması ve gereğinden fazla su vermesi nedeniyle verimin düşmesine , toprakların tuzlanmasına ve ciddi miktarda suyun boşa harcanmasına yol açtığına dikkat çekti.

KÜRESEL ISINMAYA KARŞI TÜRK MUCİZESİ

Tüm Dünya’yı etkisi altına alan küresel ısınma, Türkiye’yi de tehdit ediyor. İşte bu yüzden bir Türk firması, CENTER PİVOT ve LİNEER SULAMA sistemlerini yabancı şirketlerden daha ucuza ve aynı kalitede üretmeyi başardı.

TASARRUF

Tarımsal sulama sistemleri üzerinde uzmanlaşan ATLANTİS firmasının yeni ürünleri sayesinde üreticiler; para ve iş gücü ve zamandan tasarruf ederken, istenilen zamanda, istenilen yerde istenilen miktarda su, gübre yada ilaç uygulayarak mahsulde maksimum seviyedi bir artış elde etme imkanı yakaladı.

Ayrıca bu sistemlerle sulama uygulamasının yanı sıra gübreleme ve ilaçlama uygulamalarıda yapılabilmektedir.

KÜRESEL ısınmaya sonucu ortaya çıkan susuzluk ve kuraklık problemlerini ortadan kaldırmayı hedefleyen ürünlere bir yenisi daha eklendi. Atlantis firması tarafından geliştirilen ‘CENTER PİVOT’ ve ‘LİNEER SULAMA SİSTEMİ’ sayesinde binlerce dönüm tarım alanı el değmeden otomatik olarak sulama imkanına kavuştu. Ayrıca bu sistemlerle sulama uygulamasının yanı sıra gübreleme ve ilaçlama uygulamaları yapılabilmekte. Atlantis firması, sulanan arazilerde yüzde 50-60 oranına ulaşmış olan bu sulama sustemlerini kurarken, üreticilere uzman kadrosuyla da yardımcı oluyor.

ATLANTIS, operating in the fields of Landscape Arrangement Areas, Agricultural Areas and Golf sites, commenced its activities at Istanbul in 1998. It is ongoing with its such activities, reinforced with its Antalya Branch Office included in the organization.

Manufacturing and installation of Agricultural Irrigation Systems, drip Irrigation systems, landscape arrangement (recreational) irrigation systems, grass cutting / maintenance equipment, snowthrowers, pumps / booster pumpsystem constitute the principal activity of ATLANTIS. In order to provide better quality service in the field of gross cutting / maintenance equipment, ATLANTIS has entered into distributorship agreements for Turkey, initially with the world leader TORO and later SPEARS, +GF ALPRENE, MP ROTATOR. LORENTZ, DOSATRON, LEO PUMP, KOMET, RKD, LINDSAY (ZIMMATIC) – GREENFIELD.

Another field of activity of ATLANTIS is Golf. It is providing to investors in Golf such services as correct site selection, feasibility studies, selection of architect, layout projects, construction consultancy in the stage of building construction, application projects and strategic management consultancy.

By realizing a pioneering process in agricultural irrigation, ATLANTIS started manufacturing “CENTER PIVOT” and “LINEAR MOVABLE IRRIGATION SYSTEMS” in its own premises.

By means of its specialized staff which follows up closely the technology in the areas of irrigation and Golf, ATLANTIS is implementing system projects, offering technical support, material sales, as well as consultancy. ATLANTIS also has several distributors and authorized de alers throughout Turkey.

Atlantis sulama şirketinin röportaj soruları:

1- Sayın Gürsel Aral… Atlantis’in iki yıldan beri HASAD’ da reklamları yayınlanıyor. Buradan bir sulama firması olduğunu biliyoruz. Ama bu arada sizden şunu öğrenmek istiyoruz Atlantis kimler tarafından kuruldu? Tarımsal sulamanın hangi dalında faaliyet gösteriyor?

Cevap : Evet, Sektörün önde gelen yayın organı Hasad’ da iki yıldır reklamlarımız çıkıyor, Tarımsal Sulamadaki faaliyetlerimiz hakkındaki bilgileri en iyi sizin vasıtanız ile sektördeki ilgili kişi ve kuruluşlara ulaştıracağımızı tahmin ettik. Bundan dolayıdır ki, uzun bir süredir sizinle çalışmaya devam ediyoruz. ATLANTİS’ in kuruluşuna gelince 1998 yılında İstanbul-Ümraniye’de, Peyzaj Sulama Sistemleri konusunda çalışmak üzere kurduk, iki ortaklı genç ve dinamik bir yapıda olan firmamız, yapısında birçok sulama mühendisi barındırmaktadır. Peyzaj Sulamanın yanında, ülkemizde büyük eksikliğini giderdiğimiz, Tarımsal Sulama Sistemleriyle ilgi ve faaliyetimize 2000 yılından sonra başladık ve Tarımsal Sulama da ilk başlarda Damla Sulama Sistemleri ve daha sonra gelişmiş ülkelerde oldukça yaygın olarak kullanılan yüksek teknolojiye sahip olan Center Pivot ve Lineer Hareketli Sulama Sistemleri kurmaya başladık, şimdi ise şirketimiz Peyzaj Sulama, Golf Sulama ve Tarımsal Sulama Sistemleri açısından sulama sektöründe üç ayrı kulvarda Türkiye’ nin en büyük ve teknolojik firması olmuştur.

2- Daha önce ithalata dayalı çalışıyordunuz. Bu yıl bir fabrika kurdunuz. Burada ne üreteceksiniz? Üretiminizin Türkiye’deki pazar payı nedir, ihracat hedefiniz var mı?

Cevap: Evet daha önce Peyzaj Sulama Sistemleri ve Tarımsal Sulama Sistemleri ile ilgili ekipmanların ithalatını yapıyorduk ve bunları bayilik ağımızla birlikte tüm Türkiye’ ye dağıtıyorduk ve Tarımsal Sulama Sistemlerinin montajlarını yapıyorduk fakat idealist bir yaklaşımla bu sistemlerin ülkemizde de üretilmesini sağlayacak bir dizi antlaşmalar yaptık ve büyük bir yatırımla bu sistemleri Türkiye’ de imal etmek için bir fabrika kurduk ve üretime başladık. Tarımsal Sulamada kullanılacak Center Pivot ve Lineer Sulama Sistemlerinin üretimine başladık. Türkiye’ deki Pazar payı için şu an çok bir şey söylemek çok zor ancak, hedefimiz beraber üretim yaptığımız firmayla birlikte yurtdışı taleplerini de karşılamak. Yurt dışında katılacağımız birçok fuarla beraber talebin artmasını bekliyoruz. Hatta yurt dışından birkaç sistem siparişi de aldık. Amacımız; yurt içi ve yurt dışı ATLANTİS kalitesi ile ihtiyaçlara cevap vermek.

3- Ürünlerinizin kalite açısından ne gibi teknik özelikleri var. Buna bağlı olarak Türk tarımına ne gibi katkılar sağlayacak?

Cevap : Center Pivot ve Lineer Hareketli Sistemlerde tüm kalite standartları yurt dışındakilerle aynı, hatta bir çok ekipmanlarda onların da üzerinde. Sistemler minimum olarak 25-30 yıl ömürlü olduğundan belirli bir kalite standardını tutturmak gerekiyor. Bu sistemler özellikle büyük arazilerde çok ekonomik bir alternatif olmaktadır. Sistemlerin kurulumundan sonra, yüzlerce hatta binlerce dönüm arazinin sulanmasında işçilik ve zaman tasarrufu ve işletme maliyetlerinin düşüklüğü bu sistemlerin en büyük artısıdır. Bizim uygulama yaptığımız, Damlama Sulama Sistemlerinde, özellikle işçilik ve zaman açısından ve sistemlerin işletme ve bakım maliyetlerinde büyük problemler ortaya çıkmaktaydı ve aynı alana farklı ürünlerin ekildiği yada dikildiği durumlarda, sulama sistemini komple değiştirmemizi bile gerekebiliyordu, fakat Center Pivot ve Lineer Sistemlerde, ürün gamı değişse bile istediğiniz şekilde yağmurlama, karık sulama veya ilaçlama, gübreleme yapabilmektesiniz ve bunları yaparken işçilik maliyetiniz neredeyse hiç yok. Sistem çalışırken siz iş gücünüzü ve zamanınızı başka yerlerde başka şekillerde değerlendirebilirsiniz.

4- Sektörde ne gibi sorunlarla karşılaşıyorsunuz?

Cevap : Sektörden en büyük problemimiz, maalesef ülkemizde arazilerin çok küçük ve parçalı oluşu. Aslında bu sadece bizim problemimiz değil, genel olarak tarımın da problemidir. Oluşturacağımız sistemler ancak büyük araziler (100 dönüm ve üstü) için ekonomik olabilmektedir. Diğer bir sorunumuzda, büyük ve geniş alanlarda damla sulama sistemiyle sulamanın daha ekonomik olarak lanse edilmesi ve cazip gösterilmesidir. Fakat yukarıda belirttiğim gibi alan 100 dönüm üzerinde ise işçilik, zaman, işletme maliyetleri ve sistemlerin ekonomik ömrünün Center Pivot ve Lineer Sistemlere göre az oluşundan dolayı oldukça pahalı bir sistemdir.

5- Bir ziraatçı gözlüğü ile baktığınız zaman firmanızın ve Türkiye tarımının geleceğini nasıl görüyorsunuz?

Cevap : Biz bir tarım ülkesiyiz, nüfusumuzun büyük bir kısmı tarımla uğraşmakta ve hayatlarını sürdürmektedir. Maalesef tarımda doğru uygulamalara hala geçemedik ve gerekli yatırımları yapamadık. Ayrıca, maalesef bilinçsiz su kullanımı su kaynaklarının rezervini tükettiği gibi, topraklarımızın da tuzlulaşmasına neden olmaktadır. Biz biraz idealist davranarak ve ileriyi görerek, bu yatırıma giriştik. Bu tür sistemler sayesinde sudan, elektrikten, işçilikten ve zamandan tasarruf yapabiliyoruz.

6- 2007’de ve daha sonraki yıllarda ne gibi hedefleriniz var?

Cevap : 2007 ve sonrası Tarımsal Sulamada ATLANTİS olarak biz yatırımlarımıza devam edeceğiz, yeni ürünleri üretimimize ekleyeceğiz.

7- Bunların dışında sizin eklemek istediğiniz konular var mı?

Cevap: Sizin gibi yayın organları sayesinde ülkemizdeki Tarım ve sektördeki yenilikleri ve teknolojiyi takip ediyoruz ve bizde tarımsal sulama için elimizden ne gerekiyorsa yapacağız.

İstanbul’da tarımsal sulama ve peyzaj sulama sektöründe faaliyet gösteren Atlantis, Center Pivot (dairesel hareketli) ve Lineer Sulama (doğrusal hareketli)sistemlerini Türkiye’de üretmeye başladı. Atlantis İnşaat Golf, Peyzaj, Sulama Limited Şirketi Genel Müdürü Gürsel ARAL, bu alanda bir ilk olmanın ve Türkiye’yi dünya sulama sektöründe daha ileriye taşımanın sevincini yaşadıklarını belirtti.

Center Pivot ve Lineer Sulama sistemlerini yaygınlaştırarak, üreticilerin iş gücü ve zamandan tasarruf sağlamasını ve böylece bu alanda maliyetlerin önemli derecede düşmesini sağlamayı hedeflediklerini belirten ARAL, “Center Pivot ve Lineer sulama sistemleri, güneş enerjisi ile çalışan pompalar, dozaj pompaları, çim biçme ve bakım ekipmanları, peyzaj uygulamaları için kompakt iş makineleri, kar atma makineleri, selenoid vanalar, zamanlayıcılar, boru ve fittingsler ve damla sulama sistemleri gibi ürünlerin satışını gerçekleştiren firmamız KKTC, Almanya, Türk Cumhuriyetleri, Suriye, Irak gibi ülkelere ihracat yapıyor” dedi. Tarım sektöründeki sorunlarada değinen Aral, söktörde ana parçayı küçük ölçekli tarım işletmelerinin oluşturduğunu; ancak rekabetin sağlanması açısından işletmelerin büyümesi gerektiğini ifade etti.

Aral, ayrıca büyük ölçekli işletmelerin yaygınlaşması, bu işletmelerin güncel metodlarla üretime geçmesi, tarımda mekanizasyon sürecinin hızlanması gibi faktörler sayesinde Türkiye’nin tarım sektöründe geleceğin söz sahibi ülkelerinden biri olacağına inandıklarını bildirdi. Tarımdaki yapısal sorunların giderilmesi için tarımı yönlendiren kurum ve kuruluşların birbiriyle sıkı iletişim içinde olması gerektiğinin altını çizen ARAL, planların 5 ve 10 yıllık olarak yapılıp herşeyin bir kordinasyon içinde yürütülmesi gerektiğini sözlerine ekledi.